Parlamentul a respins moțiunea de cenzură asupra activității Guvernului

Chișinău, 22 septembrie 2022 – Parlamentul a respins moțiunea de cenzură asupra activității Guvernului Republicii Moldova.

La ședința plenară, Prim-ministra Natalia Gavrilița a prezentat un raport despre acțiunile Guvernului de până acum în diverse domenii. Ulterior, deputații au adresat întrebări referitoare la activitatea Guvernului.

Moțiunea a fost susținută de 30 deputați.

Moțiunea de cenzură asupra activității Guvernului a fost inițiată de 26 de deputați din Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.

Potrivit Regulamentului Parlamentului, pentru adoptarea moțiunii de cenzură este nevoie de votul majorității deputaților aleși.

22.09.2022 - Ședința plenară a Parlamentului

Direcția comunicare și relații publice a Parlamentului Republicii Moldova

Acest site utilizează module cookie pentru a vă optimiza experiența de navigare. Accept Mai multe detalii...