Funcționari ai Secretariatului Parlamentului, distinși cu prilejul sărbătorii profesionale pentru rezultate performante obținute în activitate

Chișinău, 23 iunie 2026 – Mai mulți angajați ai Secretariatului Parlamentului au fost distinși cu diplome cu ocazia Zilei funcționarului public, în semn de apreciere pentru profesionalismul și rezultatele performante obținute în activitate, precum și pentru devotamentul de care dau dovadă în serviciul public.

Cu prilejul sărbătorii profesionale, Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a adresat un mesaj de felicitare funcționarilor publici din întreaga țară, subliniind rolul esențial al acestora în consolidarea instituțiilor statului și dezvoltarea unor servicii publice orientate către cetățeni. „Felicit toți funcționarii publici care își îndeplinesc atribuțiile cu pasiune și responsabilitate, care muncesc onest și contribuie la dezvoltarea Republicii Moldova. Dragi colegi din Parlament și din instituțiile din întreaga țară, să continuăm să muncim împreună pentru că avem de construit un stat puternic, cu instituții funcționale, care lucrează pentru oameni”, a menționat Președintele Parlamentului, Igor Grosu.

În prezent, în Secretariatul Parlamentului activează 196 de funcționari publici, care contribuie la buna desfășurare a activității instituției legislative. Aceștia asigură expertiza necesară în procesul de examinare a proiectelor de acte normative, organizează și documentează ședințele plenare, dezvoltă relațiile parlamentare externe, reprezintă Parlamentul în raport cu alte autorități publice, promovează transparența procesului legislativ, informează opinia publică despre activitatea instituției etc.

Femeile reprezintă aproximativ 77% din totalul funcționarilor publici din Secretariat, iar bărbații – 23%. Vârsta medie a angajaților Secretariatului Parlamentului este de 53 de ani. Cel mai tânăr funcționar public care ocupă o funcție publică de conducere are 36 de ani, iar cel mai tânăr funcționar de execuție are 23 de ani. Cei mai experimentați funcționari au vârsta de 67 de ani. Mai mult de jumătate dintre funcționari au o experiență de peste 15 ani în serviciul public.

Ziua funcționarului public este marcată anual în Republica Moldova la 23 iunie, începând din 2012. La nivel mondial, Ziua internațională a serviciului public a fost instituită de Organizația Națiunilor Unite în 2003, pentru a recunoaște contribuția funcționarilor publici la dezvoltarea comunităților și asigurarea bunei funcționări a administrației publice.

Direcția comunicare și relații publice a Parlamentului Republicii Moldova

Acest site utilizează module cookie pentru a vă optimiza experiența de navigare. Accept Mai multe detalii...