Parlament deschis. Zilele Parlamentului au adus instituția mai aproape de oameni
Chișinău, 29 mai 2026 – Pe parcursul lunii mai, Parlamentul Republicii Moldova a fost alături de oameni printr-o serie de activități interactive, educative și civice, organizate în cadrul Zilelor Parlamentului. Mii de oameni – elevi, tineri, reprezentanți ai societății civile și familii din toată țara – au participat la evenimentele de deschidere parlamentară desfășurate de instituția legislativă.
În seara zilei de 16 mai, Parlamentul și-a deschis ușile în contextul Nopții Muzeelor. Peste 1 650 de persoane au vizitat instituția și au participat la activități interactive și educative dedicate tuturor categoriilor de vârstă.
Tot în luna mai, au fost organizate jocurile educaționale „Descoperă Parlamentul” și „Cunoaște-ți Parlamentul”, la care au participat elevi din toată țara. Tinerii și-au testat cunoștințele despre democrație și activitatea legislativului, iar învingătorii – 12 elevi și doi profesori – au obținut oportunitatea de a participa, în această vară, la Forumul democrației europene de la București, România, desfășurat în cadrul proiectului de tineret „GenerationEU: Promotori ai democrației europene”.
O nouă ediție a jocului educațional „LEGE pentru TINE(ri)” a adus la Parlament circa 100 de tineri din toată țara, care au fost deputați pentru o zi, simulând o ședință plenară și prezentând propriile proiecte de lege.
De asemenea, în luna mai au avut loc două evenimente dedicate sectorului asociativ: Conferința anuală „Cooperarea dintre Parlament și societatea civilă” și Adunarea cetățenească privind reforma administrației publice locale. Conferința a reunit peste 370 de participanți – deputați din diferite fracțiuni parlamentare, reprezentanți ai societății civile, ai autorităților publice și ai partenerilor de dezvoltare. Totodată, timp de două weekenduri, 50 de cetățeni cu drept de vot, participanți la Adunarea cetățenească, și 10 membri supleanți, toți selectați aleatoriu astfel încât să reflecte diversitatea societății din Republica Moldova, au participat la un proces structurat de informare, deliberare și formulare de recomandări pentru Parlament.
Evenimentele au fost organizate de Parlamentul Republicii Moldova în parteneriat cu proiectul „Consolidarea democrației parlamentare în Moldova” (PADEM), Promo-LEX, Parteneriatul European pentru Democrație, Centrul de Politici și Reforme, Biroul de Legătură al Parlamentului European pentru Parteneriatul Estic, programul SALAR Internațional, Universitatea Tehnică a Moldovei, Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”, cu sprijinul financiar al Uniunii Europene și al Guvernului Suediei.
Forul legislativ poartă numele de Parlament începând cu 23 mai 1991, anterior fiind denumit Sovietul Suprem. La 23 mai 1991, conform deciziei Sovietului Suprem al Republicii Sovietice Socialiste Moldovenești de legislatura a XII-a, constituit în urma primelor alegeri democratice, republica unională RSSM s-a transformat în Republica Moldova, iar Sovietul Suprem a devenit primul Parlament al Republicii Moldova. De atunci, Parlamentul a adoptat aproape 14 000 de acte normative.
Direcția comunicare și relații publice a Parlamentului Republicii Moldova