Uniunea Europeană va oferi țării noastre asistență macrofinanciară în valoare de 150 de milioane de euro

Chișinău, 25 mai 2022 – Republica Moldova va beneficia de asistență macrofinanciară oferită de Uniunea Europeană. Comisia politică externă și integrare europeană a avizat, în ședința de astăzi, inițierea negocierilor și aprobarea semnării unui memorandum în acest sens. Memorandumul de Înțelegere dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană prevede acordarea unei asistențe financiare în valoarea de 150 de milioane de euro. O parte din această sumă va fi oferită sub formă de grant, iar alta – sub formă de împrumut.

Comisia juridică, numiri și imunități a aprobat rapoartele asupra Cererilor privind încuviințarea ridicării imunității parlamentare a doi…

Chișinău, 24 mai 2022 – Comisia juridică, numiri și imunități a aprobat, la ședința de astăzi, rapoartele pentru cererile depuse de Procuratura Generală privind încuviințarea ridicării imunității parlamentare a deputaților din Fracțiunea Partidului Politic ”ȘOR”, Marina Tauber și Ilan Șor. Potrivit art. 96 și 97 din Regulamentul Parlamentului, în urma examinării cererii Procurorului General, Comisia juridică, numiri şi imunităţi întocmeşte un raport pe care îl prezintă Biroului permanent. Acesta se înscrie cu prioritate

A fost aprobat Planul de activitate al Grupului de lucru parlamentar privind Găgăuzia pentru anul 2022

Chișinău, 24 mai 2022 – Grupul de lucru pentru asigurarea, în cadrul normelor constituționale, a funcționalității unității teritoriale autonome Găgăuzia și a prevederilor legislative ale Republicii Moldova în raport cu statutul special al UTA Găgăuzia și-a stabilit prioritățile pentru anul curent. La Parlament, a avut loc, astăzi, ședința Grupului de lucru, în cadrul căreia a fost examinat raportul de activitate în anul 2021 și aprobat planul de activitate pentru anul 2022. Membrii grupului au decis asigurarea

La Parlament a avut loc o masă rotundă privind asigurarea unor facilități pentru persoanele cu nevoi speciale

Chișinău, 24 mai 2022 – Membrii Comisiei parlamentare protecție socială, sănătate și familie, în comun cu Asociația obștească ”Copiii ploii”, au organizat, astăzi, la Parlament, o masă rotundă privind  asigurarea unor facilități pentru persoanele cu nevoi speciale. La eveniment au participat deputații, membrii Comisiei parlamentare protecției socială, sănătate și familie, Ana Oglinda, Liliana Grosu, Maria Pancu, membra Comisiei economie, buget și finanțe, Marina Morozova, reprezentanți ai Ministerului Muncii și

Documentul strategic privind combaterea spălării banilor și finanțării terorismului va fi îmbunătățit

Chișinău, 24 mai 2022 – Comisia securitate națională, apărare și ordine publică a aprobat, în ședința de astăzi, raportul la proiectul de modificare și completare a Hotărârii Parlamentului pentru aprobarea Strategiei naționale de prevenire și combatere a spălării banilor și finanțării terorismului pentru anii 2020-2025, dar și a Planului de acțiuni pentru implementarea acesteia. Modificările propuse reies din necesitatea actualizării termenilor de implementare a unor prevederi ale strategiei. Conform

Comisiile din Parlamentele de la Chișinău și București și-au exprimat susținerea politică pentru organizarea unei reuniuni comune a celor…

Chișinău, 21 mai 2022 - Declarația comună a Comisiei politică externă și integrare europeană și Comisiei juridice, numiri şi imunităţi din Parlamentul Republicii Moldova și, respectiv, a Comisiei pentru politică externă și Comisiei juridice, de numiri, disciplină, imunități și validări din Senatul României a fost semnată ieri la Iași. Documentul salută dinamica excelentă a cooperării bilaterale și exprimă determinarea instituțiilor parlamentare de la Chișinău și București de a continua conlucrarea în domeniile de interes

A avut loc ședința comună a Comisiilor juridice și a Comisiilor de politică externă din Parlamentele Republicii Moldova și României

Iași, 20 mai 2022 - Membrii Comisiilor juridice și Comisiilor pentru politică externă din Parlamentul Republicii Moldova și Senatul României au participat, astăzi, la o ședință comună care s-a desfășurat la Iași, România. La eveniment, care a avut loc în format hibrid, cu prezența fizică și on-line, au participat Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, Vicepreședintele Senatului României, Robert Cazanciuc, Președinții Comisiilor juridice din Parlamentele de la Chișinău și București, Olesea

Ziua Ușilor Deschise la Parlament

Chișinău, 20 mai 2022 - Parlamentul organizează Ziua Ușilor Deschise luni, 23 mai, în ziua când Legislativul împlinește 31 de ani. Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, împreună cu alți deputați, vor fi ghizii oamenilor care vor veni să viziteze instituția parlamentară. Însoțiți de deputații-ghizi, ei vor vizita sălile în care se iau decizii importante pentru viitorul cetățenilor – sala de ședințe plenare și sala Europa. În traseu mai sunt incluse muzeul Parlamentului, sala pentru conferințe de

Ședința comună a Comisiilor juridice și a Comisiilor de politică externă din Parlamentele Republicii Moldova și României va avea loc la Iași

Iași, 20 mai 2022 - Ședința comună a Comisiilor juridice și a Comisiilor de politică externă din Parlamentul Republicii Moldova și Senatul României va avea loc astăzi, la Iași. Mesaje în deschiderea reuniunii celor patru comisii vor adresa Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, Vicepreședintele Senatului României, Robert Cazanciuc, Președinții Comisiilor juridice din Parlamentele de la Chișinău și București, Olesea Stamate și Laura Iuliana Scântei, Președinții Comisiilor politică externă din cele două

Vlad Batrîncea a abordat chestiunea neutralității Republicii Moldova în dialogul cu delegația Parlamentului Regatului Țărilor de Jos

Chișinău, 19 mai 2022 - Vicepreședintele Parlamentului, Vlad Batrîncea, a avut, astăzi, o întrevedere cu delegația Comisiei Afacerilor Externe a Camerei Reprezentanților a Parlamentului Regatului Țărilor de Jos. Parlamentarii olandezi, reprezentanți ai diferitelor fracțiuni, efectuează în aceste zile o vizită de documentare în țara noastră, iar întrevederea cu Vad Batrîncea a fost prima întâlnire cu oficialii moldoveni. Vicepreședintele Parlamentului a salutat prezența lor la Chișinău și a apreciat

Acest site utilizează module cookie pentru a vă optimiza experiența de navigare. Accept Mai multe detalii...