Vizita delegației Parlamentului Republicii Moldova în Republica Populară Chineză
Chișinău, 21 aprilie 2026 – Delegația Parlamentului Republicii Moldova, condusă de vicepreședintele Parlamentului Vlad Batrîncea, efectuează o vizită oficială în Republica Populară Chineză în perioada 21–30 aprilie, la invitația părții chineze.
Din componența delegației fac parte deputați din mai multe fracțiuni parlamentare. În cadrul vizitei sunt planificate întrevederi cu reprezentanți ai Adunarea Națională a Reprezentanților Poporului și ai Comitetul Central al Partidului Comunist Chinez, participarea la o conferință internațională organizată în Shenzhen, precum și vizite de documentare și întrevederi de lucru în cadrul unor companii și instituții din domeniul tehnologic.
Programul vizitei include, de asemenea, reuniuni dedicate schimbului de experiență în domenii precum dezvoltarea economică, inovațiile tehnologice și politicile publice în sectorul energiei verzi.
Din delegație fac parte: vicepreședintele Parlamentului și conducătorul delegației, Vlad Batrîncea, președinte al Grupului de prietenie Moldova–China; deputații Vasile Grădinaru, Ion Chicu, Alla Pilipețcaia, Grigore Novac, Gaik Vartanean, Vladimir Odnostalco, Vasile Costiuc și Elena Grițco.
„Vizita delegației parlamentare în Republica Populară Chineză reprezintă o oportunitate importantă pentru consolidarea dialogului interparlamentar și extinderea cooperării bilaterale. Interesul pentru experiența și practicile Chinei, inclusiv în domeniul tehnologiilor și al soluțiilor accesibile în sectorul energiei verzi, poate contribui la identificarea unor noi direcții de colaborare în beneficiul ambelor state”, a declarat Vlad Batrîncea.
Cabinetul vicepreședintelui Parlamentului Vlad Batrîncea